Aranyos Szeglet Waldorf Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola
Beszámoló a kirándulásról
I. A kirándulás előkészítése
A hetedik osztályos történelem, magyar irodalom, földrajz, ének-zene tantárgyak tatalmának összeállításában a pályázati terveinknek megfelelően megkezdtük utazásunk céljának megismerését, mindenféle szempontból. Amikor januárban biztossá vált az utazási lehetőségünk, attól kezdve szinte minden tanulmányunkat átszőtte a készülődés az eseményre. Elolvastuk Tamási Áron Ábel a rengetegben című művét, székelyföldi eredetmondákat, meséket olvastunk, tanulmányoztunk és dramatizáltunk (Tamási Áron Szegény ördög - ezt elő is adtuk főpróbaként idehaza is). Megismertük Orbán Balázs Székelyföld leírása című művének részleteit. Erdélyi írók és költők verseit, székely népdalokat és népszokásokat, táncokat tanultunk - ezekből irodalmi színpadot állítottunk össze és Gyergyószentmiklóson a Szent Erzsébet Idősek Otthonában elő is adtuk - főpróbaként is előadtuk itthon iskolatársainknak és szüleinknek. Földrajzból füzetet készítettünk a programunknak megfelelően. (Ezeknek fotóit látni lehet a napi beszámolókban.) Történelemből megtanultuk a székelyek eredetét az erdélyi fejedelemség létrejöttét. Erdély-járó ismerőseink előadásokat tartottak élményeikről. Egyikük, Gyáfrás Péter saját költségén el is kísért bennünket utazásunkon, és kapcsolatrendszerét kamatoztathattuk a kirándulásunkon.
Az előkészítő órákat és azok tematikáját a Kréta rendszerbe bejegyeztük.
Megismerkedtünk a kirándulás programjával, erről térképes, illusztrált füzetet készítettünk.
Történelemből megismerkedtünk, hogy miért szomszédos saját népével Magyarország.
Erdély jelenlegi történelmi kialakulásával, a Trianoni tragédiával, az etnikai összetétellel Trianon előtt és után. Megismerkedtünk a külföldön való tartózkodás illemszabályaival.
II. Részletes beszámoló a kirándulásról
1. nap: Utazás Szolnokról Kolozsvárra
Autóbuszunk 8 órakor indulva néhány óra múlva elérte a határt, majd megérkeztünk a Partium első nagy városába Ady „Körös-parti Párizsába” Nagyváradra.
A Partiumon áthaladva megérkeztünk Erdély kapujához a Királyhágóra.
A Mezőségen és Kalotaszegen áthaladva órák múlva érkeztünk Kolozsvárra, ahol a szállásunkat elfoglalva a főtérre sétáltunk a Mátyás szoborhoz, ahonnan a vihar visszaűzött minket a szállodánkba.
Útközben elhangzott utikalauz-ismeretek témái: Magyarország és Románia jelene, Miért vannak magyarok Romániában?, Mi az a Pártium?, Erdély kapuja Királyhágó, Történelmi Erdély, Kolozsvár, Hunyadi Mátyás szülőháza, A kolozsvári Waldorf iskola.
2. nap: Utazás Kolozsvárról Csíkszeredába
Kora reggel indulva gyorsan haladtunk, Tordai hasadékot érintve, majd Marosvásárhelyen áthaladva megérkeztünk a Sóvidékre, ahol Parajdon a sófürdőben megpihentünk.
Ezután meg-megálltunk, többek között Udvarhelyen, végül már sötétedés kezdetén átkeltünk a Hargitán, de a Tolvajos tetőn megálltunk. És esteledett már amikor végre megérkeztünk Csíkszeredába, majd Csíksomlyóra és elfoglalhattuk szállásunkat.
Útközben elhangzott utikalauz-ismeretek témái: Tordai hasadék, Tordai országgyűlés-Vallási türelem a világon egyedülállóan, Marosvásárhelyi történet a rendszerváltáskor, Sóvidéki történet, Hargita, tolvajos tetői emlékmű-A csíksomlyói búcsú története, Orbán Balázs, Csíki medence.
3. nap: Gyimesi kirándulás
A reggeli után az első napi csillagtúránk a Gyimes völgyébe vitt bennünket. Gyimesbükkön az ezer éves határt és a Rákóczi várat néztük meg, majd utána a helyi bobpályán boboztunk.
Útközben elhangzott utikalauz-ismeretek témái: A csángók története, Gyimes vidéke, Az ezer éves határ, A Rákóczi vár legendája
4. nap: Baróti kirándulás
Reggeli után meglátogattuk a szállásunk mellett található Szent István Gyermekotthon méltán híres gyógynövénykertjét, a Mária kertet vagy más néven a Kájoni herbáriumot, ahol Balázs Zsóka nevelőnő a kert vezetője tartott számunkra izgalmas interaktív bemutatót. A gyermekotthon lakóitól vásároltunk különféle gyógyteákat. Ezután a napi kirándulásunk Csíksomlyótól dél felé a zsögödi és a tusnádi szoroson át Barót felé Kisbaconba vezetett. Megtekintettük Benedek Elek emlékházát. Hazafelé Zsögödön megfürödtünk a borvízfürdőben.
Útközben elhangzott utikalauz-ismeretek témái:
A Ferences rendről-Böjte Csaba munkássága, A gyógynövénykert vállalkozásról, Az olt folyása, a hegyek között dél felé, Tusnádfürdő, Háromszék-Nagybacon-Kisbacon, Benedek Elek, A borvíz legendája, Zsögödi szoros.
5. nap: Gyergyói kirándulás
Ismét északra indultunk, Mádéfalvát érintve a Gyergyói medencébe. Mádéfalván megemlékeztünk a székely mártírokról, majd Marosfő környékén felidéztük a Maros és az Olt legendáját. Gyergyószentmiklóson a Szent Erzsébet Idősek Otthonában már vártak ránk, ahol irodalmi színpadunkkal kedveskedtünk az öregeknek. Nagyon megható volt a himnuszokat és a verseket együtt mondani-énekelni a kedves idősekkel. Ezután kirándultunk a Gyilkos tóhoz, utána a Békás szorosba.
Előadásunk a szent Erzsébet Öregotthonban ezen a linken megtekinthető: https://youtu.be/Ep5d9kDTzMk
Útközben elhangzott utikalauz-ismeretek témái:
Mádéfalvi veszedelem-Nyírő József regényének alapján, A Gyilkos tó legendája, A Békás szoros
6. nap: Találkozás a Waldorf iskolásokkal, és városnézés Csíkszeredában
Reggeli után egy Csíkcsomortáni méhésszel találkoztunk, aki érdekes előadást tartott mézbemutatóval egybekötve.
Ezt követően ellátogattunk a Csíksomlyói Waldorf iskolába Csobotfalvára. A gyermekekkel való találkozás után Tamási Áron Szegény Ördög című meséjét adtuk elő számukra. Az előadás után kézműveskedéssel kedveskedtünk a gyerekeknek, akikkel ugrókötekelet, és nádhangszereket készítettünk. Átadtuk ajándékkönyveinket, a kézműves felszereléseket nekik adtuk, hogy folytathassák a dolgot. Pazarul megvendégeltek minket és így meg is ebédeltünk. Ebéd után Csíkszereda óvárosát tekintettük meg, jártunk a Mikóvárnál is, de fő célunk a Makovetz Imre által tervezett Milleneumi templom meglátogatása volt. Megcsodáltuk Csíkszereda egyik legszebb templomát.
Útközben elhangzott utikalauz-ismeretek témái:
Havasi méhészet, Csíkszereda története, Az organikus építészet szép példája a Milleneumi templom és a székely templomépítészet.
7. nap: A csíksomlyói kegytemplom megtekintése, hazautazás Korond és Farkaslaka érintésével.
Útközben elhangzott utikalauz-ismeretek témái: Csíksomlyói Csodatévő Szűz Mária, kegytemplom, Csíksomlyói búcsú története, jelentősége a magyarság életében régen és napjainkban. Tamási Áron.
III. A kirándulás értékelése
A kirándulás kiértékelésére tanévünk utolsó két napján volt lehetőség. A gyerekek a kirándulás tematikus füzetébe fogalmazásokat készítettek. A kiránduláson részt vett felnőttekkel együtt az iskola diákjainak és néhány tanárának beszélgetésben számoltunk be a kirándulásunk menetéről, élményeinkről és a tapasztalatainkról. Ez a folyamat még nem zárult le, a tanév vége a következő tanévben folytatódik a nyolcadik osztályban. A kiránduláson történt dolgokról az írásokat , a fotókat és a videókat feltöltöttük a honalpunkra, a kirándulásunk Facebook oldalára, illetve iskolánk Facebook oldalára.
Megállapítottuk, hogy a kirándulásunk az előzetes programtervünknek megfelelően történt. Sok régi és új kapcsolatot ápoltunk és kötöttünk a Csíki gyermekekkel, tanárokkal és a velünk találkozott felnőttekkel. Élő tapasztalatokat szerezhettünk arról, hogy országunk a saját népével határos és ezzel szinte egyedülálló a nemzetek sorában.